Skip to product information
1 of 1

Carpano Vermut Antica Formula 1L

Carpano Vermut Antica Formula 1L

Regular price 4,500 ALL
Regular price Sale price 4,500 ALL
Sale Sold out
Tax included.

ME SHIJEN E TIJ TË PAGABUESHME DHE NJË NDJEKËS GJITHNJË E MË NDËRKOMBËTAR, VERMUTI ITALIAN PAR EXCELLENCE ËSHTË IDEAL PËR TË BËRË KOKTEJE TË RAFINUARA DHE EKSKLUZIVE.
Carpano Antica Formula dallon nga të gjithë vermutët e tjerë falë buqetës së saj unike dhe notave të pagabueshme të vaniljes.E shpikur për herë të parë në 1786 në Torino nga Antonio Benedetto Carpano, ajo ka mbijetuar në recetën e saj origjinale të paimitueshme falë dashurisë dhe aftësive të Fratelli Branca Distillerie e cila, me moton e saj "Novare Serbando", ka mundur të ruajë cilësitë origjinale të produktit dhe karakteristikat. 
VERËRA TË BARDHA nga varietete të përzgjedhura të rrushit italian nga rajonet Romagna, Pulia dhe Sicilia, të përpunuara brenda 24 orëve nga marrja për të parandaluar oksidimin.
Bimët e shumta aromatike që hyjnë në recetën e Formulës Antica nxirren me infuzion të nxehtë ose metoda të nxjerrjes së ftohtë të transmetuara ndër shekuj , në varësi të lëndës së parë. Këto metoda, së bashku me vetë recetën, përbëjnë sekretin e këtij produkti.
Antica Formula shquhet falë buqetës së saj unike dhe notave të pagabueshme të VANILËS së cilësisë më të mirë nga rajonet tropikale të Madagaskarit, Papua Guinesë së Re dhe Tahitit . Në fakt, vetëm fasulet e prodhuara nga bima , dhe asnjë derivat tjetër, përdoren në recetë. Vanilja ishte e njohur në kohën e Aztecëve dhe ka veti stimuluese të oreksit dhe tretje.
– Ngjyra : kafe e çelur me nuancë qelibar. 

– Aroma: buqetë vanilje me nota pikante, agrume dhe fruta të thata të bajames, rrushit të thatë dhe karafilit. 

– Shije: shije e rrumbullakosur mirë, e pasur e vaniljes që merr aromat nga hunda. Kombinohet mirë me shijet e portokallit të hidhur, hurmave, kokrrave të kakaos dhe shafranit . 

– Përmbajtja e alkoolit : 16.5%

View full details