Skip to product information
1 of 1

Antinori Pinot Nero Della Sala Umbria 2018 0.75L

Antinori Pinot Nero Della Sala Umbria 2018 0.75L

Regular price 8,800 ALL
Regular price 8,800 ALL Sale price 8,800 ALL
Sale Sold out
Tax included.

Verë e kuqe.

Vera e parë që u prodhua ishte vintage e vitit 1990. Vera është bërë tërësisht me rrush Pinot Nero dhe konsiderohet alter ego e Cervaros: së bashku ato përfaqësojnë dy shprehjet e ndryshme të shpirtit kompleks dhe të rafinuar të Castello della Sala.

Katër hektare të vreshtave Pinot Nero ndodhen në një lartësi prej 400 metrash mbi nivelin e detit në toka gëlqerore të pasura me fosile me rërë sedimentare nga epoka e Pliocenit.

KRAHINA -Umbria / Itali.

VARIETETET -Pinot Noir 100%

PËRMBAJTJA E ALKOOLIT -VOL (14%)

PAMJA E VERËS -E kuqe rubin me nuanca tipike të Pinot Noir

SHIJA -Aromë intensive, aroma të pasura të qershive dhe manave, të tilla si boronicë, mjedër dhe luleshtrydhe. Shija: e ekuilibruar, e butë, elegante dhe e sofistikuar.

View full details