Skip to product information
1 of 1

Antinori Franciacorta Blanc De Blancs Brut 0.75L 1

Antinori Franciacorta Blanc De Blancs Brut 0.75L 1

Regular price 4,950 ALL
Regular price Sale price 4,950 ALL
Sale Sold out
Tax included.

Verë e gazuar.

Franciacorta Brut Blanc de Blancs e Tenuta Montesina dei Marchesi Antinori prodhohet në zemër të zonës së njohur të Franciacorta, rreth Borgo Calino, pranë liqenit Iseo.

Prodhohet kryesisht me rrush Chardonnay dhe Pinot Blanc, i

vjelur vetëm me dorë. "Lulja" duhet të fermentohet në temperaturë të kontrolluar, fillimisht në depozita inoksi dhe më pas në shishe në kontakt me tharmat, për rreth 24 muaj.

KRAHINA -Lombardi / Itali.

VARIETETET -Chardonnay 85%, Pinot Bianco 15%

PËRMBAJTJA E ALKOOLIT -12%

PAMJA E VERËS -E verdhë kashte e zbehtë me perlazh të imët dhe kremoz

SHIJA -Aroma e agrumeve, frutave të bardha dhe luleve, me thekse minerale dhe frutash të thata. Shije elegante, fine, delikate dhe me freski të shkathët. Franciacorta Brut Blanc de Blancs karakterizohet nga një ngjyrë e verdhë e zbehtë, një shkumë kremoze dhe një perlage e hollë dhe e qëndrueshme.

Hunda hapet me një buqetë frutash aromatike dhe delikate, e pasuruar me nota lulesh dhe nuanca të mollës dhe pjeshkës me tul të bardhë. Në shije jep gjallëri dhe freski. Kjo Franciacorta shquhet për ekuilibrin dhe elegancën e saj të theksuar.

View full details