Skip to product information
1 of 1

Amarone Cl. Dop Riserva Quintarelli 2011 0.75L

Amarone Cl. Dop Riserva Quintarelli 2011 0.75L

Regular price 148,500 ALL
Regular price Sale price 148,500 ALL
Sale Sold out
Tax included.

Verë e kuqe

KRAHINA -Veneto / Itali.

VARIETETET -Corvina 55%, Corvinone 30%, Rondinella 15%

PËRMBAJTJA E ALKOOLIT -15%

PAMJA E VERËS -E kuqe granate intensive dhe e dendur me nuanca portokalli

SHIJA -Aromë e gjerë dhe shumë intensive, me nota të qershisë së zezë në alkool, erëza të ëmbla, reçel nga manaferrat e egra, nuanca lëkure, kakao dhe kafe. Shije e thellë, shumë e gjerë, e fuqishme, e përqendruar dhe me elegancë të patëmetë. Amarone Riserva e Quintarelli është një verë e kuqe prestigjioze dhe monumentale nga Valpolicella e prodhuar vetëm në vintazhet më të mira. I konsideruar si një nga gurët themelorë të prodhimit rajonal, ai ka një profil shumë të gjerë, të fortë, të thellë, të fuqishëm dhe të klasit të patëmetë, me një qëndrueshmëri të pafund dhe një buqetë të larmishme dhe intensive me aromë reçeli qershie, erëza të ëmbla dhe të thekura dhe të pjekura.

View full details